Публікації

17.01.2018

ВІКОВИЙ ЮВІЛЕЙ НАШОЇ ДЕРЖАВНОСТІ

Відповідно до Указу Президента України 2016 року, період з березня 2017-го по квітень 2021-го визначений як час заходів, що висвітлюють історичні події революції 1917 – 1921 років. Вони присвячені вшануванню 100-річного ювілею революції і покликані оновити історичну пам’ять та зміцнити міжнародний авторитет України, як держави. Центральна Рада, створена в березні 1917 року як представницький орган українських демократичних сил, очолила весь хід революційних подій на теренах тогочасної України. Проголошений 22 січня 1918 року на Софійський площі в Києві Четвертий Універсал Української Центральної Ради став наріжним коренем утворення нової європейської та світової держави – Української Народної Республіки.

 

Однією з функцій молодої держави стала необхідність захисту керівників та державних установ і створення умов їх роботи. Досвіду і часу у керівництва держави для детальної розробки методів та планів такої діяльності було обмаль.

Створене в той час Товариство «Український військовий клуб імені гетьмана Івана Полуботка» за ініціативою Миколи Міхновського стало осередком створення першого загону спеціального призначення «Швидкий». До його завдання входили обов’язки охорони Української Центральної Ради, згодом – керівництва УНР, забезпечення порядку під час мітингів і демонстрацій та інших заходів з великою кількістю людей. Микола Іванович Міхновський вже 22 січня 1918 року на Софійський площі очолив таку роботу.

 
 

На фотографії, що зроблена в той день, під час заходів за участю
Михайла Грушевського (у центрі) стоїть Микола Міхновський
.

 
 

Дивлячись на фото мітингу, що відбувався на Софійський площі,
сьогоднішні фахівці з питань забезпечення державної охорони
розуміють велику необхідність такої діяльності у той час.
.

Одночасно забезпечувалась загоном особливого призначення «Швидкий» охорона будинку Педагогічного музею (штаб-квартира УЦР), а згодом – Будинок Уряду УНР. Силами підрозділу охорони Будинку Уряду (комендатури охорони), на вулицях, прилеглих до Софійській площі, були виставлені кордони загону.

 
 

Один з таких кордонів, посилений бронеавтомобілем біля Софії.
На броні автомобіля чітко видно надпис «Швидкий».
.

 
 

Підрозділ охорони УЦР – УНР біля свого місця-розташування.

 
 

Бійці загону «особливого призначення» «Швидкий»»..

Великий інтерес викликають фотографії бійців загону особливого призначення «Швидкий», що здійснювали особисту охорону очільників УЦР 22 січня 1918 року за дорученням Міхновського. Раніше ця інформація, яка була відкрита та досліджена лише сьогодні, не була представлена ні в нашому Центрі військово-патріотичного виховання (музеї), ні в друкованих виданнях (як, наприклад, книга на честь 20-річчя УДОУ). Ці фотографії відкривають нові сторінки історії державної охорони України.

 
 

А це цікавий документ – перепустка до Будинку УЦР,
відповідно до якого здійснювався допуск до штаб-квартири, та і голосування.
Для нас, це перший зразок перепустки до державної установи того часу.
.

 

 

Фотоматеріали
 
 
 
 
 
 
 

Наша адреса: Україна, 03037, місто Київ, вул. Вузівська, буд. 5, кв. 64.